Şirketlerde Verimliliği Arttıracak Öneriler 9: Stres Yönetimi Sağlamak - anadolupass.com.tr

Şirketlerde Verimliliği Arttıracak Öneriler 9: Stres Yönetimi Sağlamak

En son haber, duyuru ve kampanyalardan haberdar olun
Şirketlerde Verimliliği Arttıracak Öneriler 9: Stres Yönetimi Sağlamak

Günümüz dünyasında iş hayatı ortaya çıkardığı yoğunluk ve zor şartlar nedeniyle hem personel de hem de işletme genelinde büyük bir stres ortaya çıkarmaktadır. Bu stres derinlemesine bir şekilde yayılarak her personeli etkisi altına aldığında, personel verimli çalışma imkanını kaybedecek ve işletmede de verim düşüşü yaşanacaktır. Bu nedenle bir işletme içerisinde mutlaka stres yönetimi sağlamak gerekir.

Stres, günümüzde iş hayatını ağır bir şekilde etkilerken, hem kişisel olarak stresten korunmak hem de yönetici olarak işyeri içerisinde stres problemlerini önlemek gerekir. Aslında yeni çağın işletme çerçevesine göre iş hayatında yöneticiler işletmede bir stres yönetimi sorumlusu bulundurmalıdır.

İşyerinde Stresin Oluşma Nedenleri

Stres işletme içerisinde hem çalışma sürecini hem insan ilişkilerini hem de işletme kültürünü büyük bir zarara uğratmaktadır. Bu nedenle yöneticiler hem kişisel hem de örgütsel stres kaynaklarını belirleyerek, bunları ortadan kaldırmalıdır. İşletmelerde stresin oluşmasına birçok farklı faktör neden olabilir.

Aslında temele bakıldığında bir işletme içerisinde çalışanlara en çok stres yaşatan durumlardan birisi üst kademede bulunan kişi ve yöneticilerin sağladığı baskıdır. İlk faktör olarak yönetici baskısı bir stres kaynağı oluşturacağı için bu baskıya dikkat edilmesi ve ortadan kaldırılması gerekir. Yönetici yanlış tutumlarından, hatalı uygulamalarından ve personel ile etkisiz iletişiminden yani sert davranışlarından vazgeçmelidir.

Örgütsel açıdan bakıldığında, yöneticilerin gergin olması, strese sahip olması, çalışanın yeterlilik göstermemesi, yanlış görevde bulunması gibi birçok nokta işyerinde stres oluşturabilir. Ayrıntılı bir şekilde bakıldığında ise

 • Gereksiz ve uzun toplantılar
 • Çok fazla işi yükü
 • Kötü fiziksel ortam ve eksik hijyen
 • Yanlış, bozuk ve yetersiz ekipman kullanımı
 • Ast-üst ilişkisinde çatışmalar bulunması
 • Yöneticilerin baskıları, güven sağlamaması ve ilgisizliği
 • Yöneticilerin alt kademe ile iletişim kopukluğu
 • Cezalandırma sistemi
 • İşletmeye dış kaynaklar ile ulaşan müşteri, tedarikçi ve denetçi tutumları
 • Kişisel performansa aşırı önem verilmesi
 • Organizasyon sorunları
 • Çalışanın takdir edilmemesi
 • Çalışanın yemek, yol, tatil, izin VE sosyal haklar gibi konularda eksiklik hissetmesi işyerinde stres oluşturabilecek temel nedenler arasında bulunmaktadır.

İşletmede Stres Yönetimi Ve Çözüm

Liste şeklinde bahsedilmiş olan faktörler ve aslında daha fazla sayılabilecek birçok farklı faktör işletmede stres yaratabilir. Aslında personelin kişisel olarak ailevi problemleri, hastalıkları, ekonomik problemleri ya da duygusal problemleri strese neden olabilen ek faktörler olarak görülebilir. İşletme içerisinde bu gibi bütün faktörlerin ortadan kaldırılması elbette mümkün olmasa da bu faktörlere karşı önleyici faaliyetler gerçekleştirilebilir. Örneğin, işletme içerisinde personellerin stres yaşamasına neden olan bir yemek problemi yer alabilir. Bu faktörü engelleyebilmek için çok daha özgürlükçü ve ekonomik bir seçim kapsamında personellere öğlen yemeği haklarına karşılık yemek kartı sunulması gibi bir tercih gerçekleştirilebilir.

İşletme içerisindeki fiziksel stresleri çözmek açısından örneğin ergonomik bir yeni ofis tasarımı ya da çalışma ortamı tasarımı yapılabilir. İşletme içerisindeki ast-üst ilişkilerinin düzensizliği strese neden oluyorsa, işletme içi iletişim konusunda gelişme sağlanıp değişimler elde edilebilir. İnsan kaynakları departmanı personellerin performans değerlendirmesi, ödül ve cezalandırma sistemleri konusunda geliştirmeler ve değişimler ile çözüm sağlayabilir. Ayrıca;

 • İşletme içerisinde fazla iş yükünün ortadan kaldırılması
 • Toplantıların gereksiz yere düzenlenmemesi
 • Hijyenin daha iyi bir şekilde sağlanması
 • Teknik ihtiyaçların ve eksikliklerin giderilmesi
 • Daha iyi bir yönetim organizasyonu sağlanması gibi bir çok nokta işletmenin daha verimli bir sonuç elde etmesini sağlayacaktır.

anadolupass mobil uygulama
AnadoluPass Mobil Uygulama
Hızlı, kolay, güvenli!
Günlük hayatınızı kolaylaştıran hizmet ve avantajları ile AnadoluPass mobil uygulaması ile tüm işlemlerinizi daha hızlı, kolay ve güvenli yapabilmenizi sağlıyor.

Siz de AnadoluPass mobil uygulamasını hemen indirerek AnadoluPass’e her zaman kolayca ulaşabilirsiniz.