Şirketlerde Verimliliği Arttıracak Öneriler 6: Sağlıklı Ofis Ortamı - anadolupass.com.tr

Şirketlerde Verimliliği Arttıracak Öneriler 6: Sağlıklı Ofis Ortamı

En son haber, duyuru ve kampanyalardan haberdar olun
Şirketlerde Verimliliği Arttıracak Öneriler 6: Sağlıklı Ofis Ortamı

Yoğun bir mesai gününde ofis ortamında bulunan her personel, gün içerisinde farklı atıştırmalıklar ve içecekler tüketme ihtiyacı hisseder. Özellikle ülkemiz kültürü düşünüldüğünde, gün içerisinde en çok tüketilen içecekler arasında da sıcak bir çay veya Türk kahvesi yer alır. Ancak elbette personel sadece öğlen yemeği ile yetinmeyip gün içerisinde küçük atıştırmalıklar da tüketmek isteyecektir.

Şirket yönetimi özellikle öğlen yemeğinin düzenli hale gelebilmesi ve sağlıklı bir şekilde tamamlanması için personellerine yemek kartı gibi bir imkan sağlayabilir. Bu konuda sunulan yemek kartları sayesinde öğlen yemeğinde personel istediği bir restoranı veya işletmeyi tercih ederek kendisi için gereken gıdayı temin edebilir. Bu nokta dışında da işletme içerisinde hızlı tüketimler sağlanabilmesi için kafeterya, kantin veya çay ocağı gibi noktalar yer alabilir.

Sağlıklı Ofis Ortamında Neler Bulunmalıdır?

Ofis ortamı içerisinde personelin istediği an sıcak veya soğuk bir içeceğe ulaşması, küçük atıştırmalıklar elde etmesi veya açlık krizlerini yatıştırması için farklı imkanlar değerlendirilebilir. Ancak bu noktada da personelin tükettiği bu küçük atıştırmalıklar ve içecekler ile mayışması, uykusunun gelmesi ya da rehavete kapılması gibi durumların önüne geçilmelidir.

Personel gün içerisinde enerjisini tamamlamak için kahve, çay, bitki çayı veya küçük atıştırmalıklar tüketmeyi tercih edebilir. Bu tip atıştırmalıkların elde edilmesi için genellikle büyük şirketlerde otomat cihazlar kullanılarak, bozuk para karşılığında personelin bu ihtiyaçlara kolayca ulaşması sağlanır. Hatta bazı atıştırmalıklar ve küçük gıdalar için açık büfe tarzı bir nokta yer alır ve personeller istedikleri şekilde bu alandan yararlanır.

Personelin ofis içerisindeki bu ihtiyaçlarını karşılamak için gereken otomat veya açık büfe gibi noktalar hazırlanırken de mutlaka sağlıklı ofis ortamı hazırlanmalı, personellere yapacakları bu küçük tüketimlerde nelere dikkat etmeleri gerektiği belirtilmelidir. Özellikle ofis ortamı içerisinde sürekli bir şekilde sağlıksız gıdalar tüketmek isteyen yani cips, kola ve yağlı yiyecekler tüketmek isteyen personellere bir yönlendirme sağlayabilirsiniz. Bu yönlendirme sayesinde taze meyve, yoğurt, kuruyemiş ve organik pratik gıdalar ile sağlıklı bir ofis ortamı elde edebilirsiniz.

Sağlıklı Fiziksel Ortam

Ofis personelinin gıda ihtiyaçları, yiyecek ve içecek ihtiyaçları dışında fiziksel açıdan da ofisin sağlıklı bir ortama sahip olması gereklidir. Çünkü yılın her günü sandalye ve masa gibi sabit mobilyalar ile çalışan personel artık motivasyon kaybedip, bu çalışma sisteminden sıkılmaya başlayabilir. Bu durum hareketsiz, verimi düşük ve negatif bir sonuç ortaya çıkardığı için şirket verimliliğinde olumsuz bir etki sağlayabilir.

Günümüzde farklı işletmeler içerisinde hareketli ve enerjik bir ortam yakalanması için birçok yeni uygulama sağlanmaktadır. Örneğin, haftanın belirli günlerinde sandalyeler ve masaların uzaklaştırıldığı serbest bir çalışma ortamı ve bazı günlerde koltuklar ile oluşturulan bir çalışma ortamı denenmektedir. Fiziksel sağlığı da koruyacak şekilde hazırlanan ergonomik bir tasarıma sahip olan bu ofis ortamlarında kimi zaman ofis içi egzersizler ile motivasyon ve sağlık çalışmaları da yapılmaktadır.

anadolupass mobil uygulama
AnadoluPass Mobil Uygulama
Hızlı, kolay, güvenli!
Günlük hayatınızı kolaylaştıran hizmet ve avantajları ile AnadoluPass mobil uygulaması ile tüm işlemlerinizi daha hızlı, kolay ve güvenli yapabilmenizi sağlıyor.

Siz de AnadoluPass mobil uygulamasını hemen indirerek AnadoluPass’e her zaman kolayca ulaşabilirsiniz.