Şirketlerde Verimliliği Arttıracak Öneriler 5: Personel Özgürlüğünün Sağlanması - anadolupass.com.tr

Şirketlerde Verimliliği Arttıracak Öneriler 5: Personel Özgürlüğünün Sağlanması

En son haber, duyuru ve kampanyalardan haberdar olun
Şirketlerde Verimliliği Arttıracak Öneriler 5: Personel Özgürlüğünün Sağlanması

Bir şirket kaç adet personele sahip olursa olsun, bir ofis ortamı içerisinde bu personellerin bir arada çalışabilmesi ve motivasyon elde etmesi sayesinde verimlilik sağlayabilir. Üstelik bu şirket finans, turizm, yatırım veya reklam sektörü gibi birçok farklı sektörde yer alabilir. Bu sektörlerin her birinde yer alacak personeller de birbirlerine göre farklı özelliklere ve farklı yaklaşımlara sahip olacaktır.

Yaratılış bağlamında da her insanın birbirine göre büyük bir farklılığı yer alır. Bu farklılık yaklaşımlar, düşünce tarzı, yaşam mantığı ve insan istekleri konusunda kendini net bir şekilde gösterir. Bu bağlamda ofis personelleri içerisinde de her personel birbirine göre farklı bir yapıya sahip olacak ve özgürlük istekleri de farklı olacaktır. Bu nedenle her işletme personelin istediği özgürlüğe sahip olmasında ona destek olmalıdır.

Personel Özgürlüklerine Nasıl Sahip Çıkılabilir?

Eski dönemlerde işletme içerisinde çoğu zaman yöneticiler çok kuralcı ve sert bir yapı ile personelin mutlak bir şekilde disiplin içerisinde çalışmasını isterdi. Ancak bu durum öncelikle personel verimliliğini sonrasında ise şirket verimliliğini düşüren bir etki olarak görülmeye başladı. Bu nedenle günümüzde personel özgürlüğü çok daha değerli bir hale geldi.

Herkesin aynı kurallara bağlı kalması ve baskı altında çalışması talep edilebilecek bir durum olmadığı için personel özgürlüğü sayesinde karışık, renkli ama yine de verimli bir çalışma ortamı sağlanabilir. Çünkü personeller sektörel ve kişisel özelliklerine göre yüksek verimlilik elde edebilmek için farklı ihtiyaçlara sahip olur.

Bu konuda bir örnek verilmesi gerekirse, işletmelerde sağlanan öğlen yemeği, personelin özgürlüğüne direkt bir şekilde müdahale edebilir. Örneğin, siz işletme içerisinde yemekhane kurup, her gün tek çeşit yemek ile personele yemek mecburiyeti ortaya çıkardığınızda, bu durum personelin özgürlüğüne karşı olacaktır. Ancak bunun yerine hem işletme hem de personel için avantajlı görülen yemek kartı gibi bir sistem tercih edilirse, personelin özgürlüğüne katkı sağlayabilir.

Örnek de bahsedildiği üzere yemek kartları personel için farklı noktalarda istediği yemeği tüketebilme özgürlüğü sağlar. Bu gibi özgürlük sağlayan tercihler, işletme içerisinde personelin kendini eksik hissetmeden işletmeye daha fazla katkı sunabilmesi için avantajlar ortaya çıkarır.

Çağın Gereksinimlerini Önemseyin

Özellikle çağımızın gereksinimleri göz önüne alındığında, koronavirüs salgını veya yüksek ofis çalışma maliyetleri gibi sıkıntılara karşı personele çok daha özgür ve esnek bir çalışma alanı sağlanmalıdır. Bu konuda personelin mobil çalışma biçimlerini kullanabilmesi, evinde veya istediği herhangi bir ortamda online sistemler üzerinden çalışmayı sürdürmesi tercih edilebilir.

Günümüzde dünyanın dev şirketleri personelin özellikle karantina döneminde evde kalarak bilgisayar üzerinden çalışmasını desteklemektedir. Elbette işletme içerisinde teknik konularda mutlaka birebir yerinde bulunması gereken personeller olacaktır. Ancak ofis çalışanları dijital dönüşüm sayesinde internet ve bilgisayar üzerinde çalıştığı için daha özgür bir personel çalışma yapısı sağlanabilir. Bu durum işletme verimliliği üzerinde de personelin özgür çalışma fırsatı ile önemli bir pozitif etki sağlayacaktır.

anadolupass mobil uygulama
AnadoluPass Mobil Uygulama
Hızlı, kolay, güvenli!
Günlük hayatınızı kolaylaştıran hizmet ve avantajları ile AnadoluPass mobil uygulaması ile tüm işlemlerinizi daha hızlı, kolay ve güvenli yapabilmenizi sağlıyor.

Siz de AnadoluPass mobil uygulamasını hemen indirerek AnadoluPass’e her zaman kolayca ulaşabilirsiniz.