Şirketlerde Verimliliği Arttıracak Öneriler 4: Toplantı Sorununun Çözülmesi - anadolupass.com.tr

Şirketlerde Verimliliği Arttıracak Öneriler 4: Toplantı Sorununun Çözülmesi

En son haber, duyuru ve kampanyalardan haberdar olun
Şirketlerde Verimliliği Arttıracak Öneriler 4: Toplantı Sorununun Çözülmesi

Ofis ortamında çalışan ve ekip çalışmasının çok önemli bir yere sahip olduğu işletmelerde, toplantı neredeyse her gün gerçekleştirilmesi gereken bir faaliyettir. Bazı işletmelerde gün içerisinde en az 1 defa bazen birden fazla defa toplantı ihtiyacı ortaya çıkabilir. Hatta bazı işletmeler düzenli bir şekilde her gün toplantı yapmak zorunda kalabilir.

Şirketlerde gerçekleştirilen toplantılar ile ilgili uzmanlar tarafından da ortaya çıkarılmış birçok farklı değerlendirme ve bu konuda öneriler yer almaktadır. Genellikle takvim içerisinde belirli bir saat ile toplantıya süre ayrıldığında, bu sürenin çoğu zaman istendiği gibi verimli geçmediği ve şirket verimliliği üzerinde de olumsuz bir etki oluşturduğu görülmüştür. Uzmanlar tarafından da önerildiği şekilde toplantılar içerisinde kaybolmak yerine toplantıları mantıklı bir hale getirmek gerekir.

Toplantı Sürelerine Dikkat Edin

İşletme içerisinde elbette ki belirli kademelerdeki yöneticilerin ve personellerin bir araya gelerek toplantılar gerçekleştirmesi bir gerekliliktir. Hatta bazen en üst kademe ile en alt kademenin bir araya geldiği toplantılar da yapılabilir. Ancak iş yerinde çözüm elde etmeden sürekli bir şekilde yapılan toplantılar yerine boşa harcanan bu zamanın değerli bir hale getirilmesi gerekecektir.

Günümüzde iş yaşamı göz önünde bulundurulduğunda, toplantının hiçbir zaman uzun bir süre almasına gereklilik bulunmamaktadır. Çünkü dijital çağda bulunduğumuz için bir toplantı ile ifade edilebilecek fikirler, artık tek bir e-posta veya mesaj ile birlikte herkese ulaştırılabilir.

Uzmanlar tarafından yapılan incelemeler bağlamında, günümüz iş yaşamında çok basit bir şekilde bir mail ile çözülebilecek sorunların çok uzun toplantılarda gündeme geldiği tespit edilmiştir. Oysaki bu toplantıların işletme verimliliği üzerinde hiçbir katkısı yer almamaktadır. Bu nedenle toplantı sürelerinin çok gerekli durumlarda yarım saat gibi bir süreç hatta bazen 5 dakika bir süreç olarak geçilmesi daha faydalı olacaktır.

Toplantıları Verimli Hale Getirme

Bir toplantı içeriğinde yapılacak sunumlar, gerçekleştirilecek anlatımlar ve değerlendirilecek konular bahsedildiği şekilde bir araya gelmeden mail veya mesaj görüşmeleri ile dahi çözülebilir. Çünkü çoğu zaman personel de toplantılar nedeniyle işinden ayrı kalarak boş bir zaman geçirmekte ve motivasyon açısından geri planda kalmaktadır.

Verimli bir şekilde toplantı gerçekleştirmek istiyorsanız;

  • Öncelikle net bir gündem ortaya koyup, bu gündeme bağlı kalarak toplantıyı tamamlamanız gerekir.
  • Görüşülecek konuya bağlı şekilde toplantı süresi net bir şekilde ayarlanmalı ve gerekiyorsa 5 dakika gerekiyorsa 25 dakika gibi bir sürede tamamlanmalıdır.
  • Toplantıda hiçbir zaman konu ile alakası bulunmayan kişiler yer almamalıdır.

Personel ve yöneticiler hiçbir zaman şirket verimliliğini düşürecek şekilde toplantılarda bulunarak hem vakit kaybetmemeli hem de şirketin işleyişinde eksiklik oluşturmamalıdır. Örneğin, muhasebesi ilgilendiren bir şekilde personel için temin edilecek yemek kartı konusunda bir toplantı yapılıyorsa, bu konuda insan kaynakları ve gerekli yöneticiler yer alırken, bir personel temsilcisinin de toplantıda bulunması gayet yeterli olacaktır. Bu tür bir toplantıda işletmenin tanıtım departmanı veya müşteri ilişkileri temsilcisinin yer alması hiçbir zaman gerekli olmayacaktır.

anadolupass mobil uygulama
AnadoluPass Mobil Uygulama
Hızlı, kolay, güvenli!
Günlük hayatınızı kolaylaştıran hizmet ve avantajları ile AnadoluPass mobil uygulaması ile tüm işlemlerinizi daha hızlı, kolay ve güvenli yapabilmenizi sağlıyor.

Siz de AnadoluPass mobil uygulamasını hemen indirerek AnadoluPass’e her zaman kolayca ulaşabilirsiniz.