Şirketlerde Verimliliği Arttıracak Öneriler 3: Başarının Takdir Edilmesi - anadolupass.com.tr

Şirketlerde Verimliliği Arttıracak Öneriler 3: Başarının Takdir Edilmesi

En son haber, duyuru ve kampanyalardan haberdar olun
Şirketlerde Verimliliği Arttıracak Öneriler 3: Başarının Takdir Edilmesi

Şirket içerisinde verimliliği artırmak için personelin çalışma sisteminin kontrol edilmesi açısından bir denetleme ve değerlendirme mekanizmasının bulunması gerekir. Özellikle masa başı çalışma sisteminin bulunduğu işletmelerde personel çok önemli bir faktör oluşturarak, şirket verimliliğini etkileyen bir yapıya sahiptir. Bu nedenle mutlak şekilde personel ile ilgili bir değerlendirme ve denetleme mekanizması yer almalıdır.

İşletme içerisinde personelin denetlendiği ve değerlendirildiği mekanizma, hem çalışmanın verimli bir şekilde yürütülmesini hem de verimin arttırılmasını hedefleyecektir. Çünkü çalışma sistemi içerisinde eksik veya sorunlu çalışan personellerin desteklenmesi ve sorunların çözülmesi, öte yandan da verimli çalışan personellerin takdir edilmesi gibi bir yapı yer almalıdır.

İşletmede Çalışanların Değerlendirilmesi Nasıl Yapılır?

Ofis ortamında çalışanların değerlendirilmesi için genellikle insan kaynakları departmanı tarafından çalışmalar gerçekleştirilir. Bu departman, gerçekleştirdiği değerlendirme ve denetleme sonrasında daha üst mercilere bildirdiği raporlar ile personelin ihtiyaçlarını, eksiklerini, sorunlarını ve avantajlarını ortaya çıkarır.

Aslında insan kaynakları ve buna bağlı olarak şirket içerisindeki diğer departmanlar personelin ihtiyaçlarını belirlerken eğitim, yemek, ulaşım, sağlık, sigorta ve sosyallik gibi her noktada çalışma sağlar. Örneğin, personelin öğlen yemeği veya farklı vardiyalarda akşam yemeği ihtiyaçlarını karşılayabilmek için yemek kartı tahsis edilmesi gibi hizmetler gerçekleştirilir.

Değerlendirme yapılması açısından da ofis personellerinin belirli bir iş kıstası üzerinden ne kadar sonuç elde ettiği ve iş için ne kadar artı değer oluşturduğu göz önünde bulundurulur. Örneğin, müşteri ilişkileri departmanı içerisindeki personellerin müşteri için ne kadar çözüm sağladığı ve firmaya ne kadar olumlu geri dönüş getirdiği gibi konular değerlendirme faktörlerini oluşturur.

Personelin Takdir Edilmesi

Çalışma ortamında dinamik ve pozitif bir etki ile ofis ortamı sağlandıktan sonra yorucu ve yıpratıcı faktörlere rağmen personel başarılı bir sonuca ulaşabilir. Bu duruma karşılık da personele verilen değer ve kendisi için sağlanan imkanlar ile desteklenerek çözülebilir. Örneğin, öğlen yemekleri için sunulan yemek kuponu gibi fırsatlar sayesinde sürekli desteklenebilir.

Personel almış olduğu destekler ile birlikte daha yüksek bir motivasyona sahip olup, daha iyi verimlilik ile çalıştığında, şirket verimliliği de artış gösterir. Aksi takdirde üzerine düşülmeyen ve ilgi gösterilmeyen personel her ne kadar ilk etapta başarılı ve güçlü olsa da bir süre sonra artık yorulacak ve motivasyon kaybederek şirket verimliliğinde düşüşe neden olacaktır.

Kıstaslar göz önünde bulundurulduğunda şirket verimliliğinin sürekli bir şekilde artışta tutulması için personelin yüksek motivasyonla çalıştıktan sonra takdir edilmesi ve ödüllendirilmesi gerekir. Örnek olarak her ay başarılı personeller kendilerine sunulan yemek çeki ile birlikte aynı kart ve sistem içerisinde bir ödül de alabilirler. Bu ödül herhangi bir noktada kullanılabilecek bir hediye çeki veya direkt olarak nakit bir miktar şeklinde bu kupon içerisinde sunulabilir.

İşletme içerisinde bu tip ödüllendirme ve takdir yöntemlerinin tercih edilmesi, personeller arasında kısmen rekabet oluşturacaktır. Ancak bu durum, hem personelin daha fazla çalışmaya sevk edilmesi hem de personellerin birbirlerini örnek alması gibi olumlu bir sonuç da ortaya çıkarabilir. Bu sayede ofis ortamlarında daha tempolu, verimli ve faydalı bir çalışma sağlanırken, uzun vadede işletme için de verimli bir sonuç sağlanması mümkün olacaktır.

anadolupass mobil uygulama
AnadoluPass Mobil Uygulama
Hızlı, kolay, güvenli!
Günlük hayatınızı kolaylaştıran hizmet ve avantajları ile AnadoluPass mobil uygulaması ile tüm işlemlerinizi daha hızlı, kolay ve güvenli yapabilmenizi sağlıyor.

Siz de AnadoluPass mobil uygulamasını hemen indirerek AnadoluPass’e her zaman kolayca ulaşabilirsiniz.