Şirketlerde Verimliliği Arttıracak Öneriler 2: Personel Dinlenme Süreleri - anadolupass.com.tr

Şirketlerde Verimliliği Arttıracak Öneriler 2: Personel Dinlenme Süreleri

En son haber, duyuru ve kampanyalardan haberdar olun
Şirketlerde Verimliliği Arttıracak Öneriler 2: Personel Dinlenme Süreleri

Bir işletme içerisinde verimliliği artırmak için her zaman personele yatırım yapılması ve personelin en iyi motivasyonu elde etmesi sağlanmalıdır. Çünkü işletme, personelinin sergilediği performans ile birlikte daha yüksek noktaya ulaşabilir. Bu bağlamda da işletme verimliği ile ilişkili olarak personel verimliliği için ofis çalışanları masa başında geçirdikleri mesai süresi karşılığında yeterince dinlenme süresine de sahip olmalıdır.

Personel Dinlenme Süresi Nasıl Ayarlanmalıdır?

Aslında ofis çalışanları için kanunlara bağlı şekilde de belirlenmiş bir çalışma programı yer alır. Bu program bağlamında resmi mesai süresi olarak gün içerisinde 8 saat çalışma yer alırken, öğlen arasında da 1 saatlik dinlenme süresi bulunur. Örneğin, sabah 08.00’da mesaiye başlamış olan bir personel, 12.00-13.00 arası dinlenme fırsatı elde ederken, 13.00-17.00 arası çalışmaya devam eder.

Resmi şekilde belirlenmiş bu çalışma düzeninde saatler bir saat ileri veya geri alınma gibi bir imkana sahip olurken, mutlak bir şekilde personel için bir saatlik öğlen arası sağlanır. Günümüzde neredeyse her işletme personel ve ofis çalışanları için bu bir saatlik ara içeriğinde, öğlen yemeği, çay/kahve içme süresi ve dinlenme fırsatları sağlar.

Ayrılan bu bir saatlik mola sürecinde öğlen yemeğinin çözülmesi için bazı işletmeler kendi içerisinde yemekhane veya yemek siparişi gibi çözümler tercih etmektedir. Ancak günümüzde birçok işletme yemek çözümlerinin sağlanabilmesi için yemek kartı gibi bir avantajdan faydalanmaktadır. Bu tercih personel için de daha özgürlükçü ve rahat bir tercih olarak görülmektedir. Çünkü personelin işletme dışında yemek yiyerek dinlenmesini sağlarken, sosyalleşmesine de yardımcı olmaktadır. Ayrıca yemek kartları işletme için de vergi avantajı oluşturmaktadır.

Personel Ek Mola Süreleri Nasıl Belirlenir?

Resmi çerçeve içerisinde personelin gün içinde 8 saat çalışması ve 1 saat dinlenme süresine sahip olması gerekir. Ancak ofis çalışanları var oldukları sektöre göre farklı stresler ve kafa yorucu faktörler ile çalışmaya devam etmektedir. Örneğin, finans sektöründe bulunan bir işletmenin personelleri gün içerisinde defalarca dinlenmek isteyecektir.

Personel gün içerisinde ofis masası üzerinde takılı kalıp 8 saat boyunca ayrılmadan çalışmak yerine ara süre yaklaşık 15 dakika kadar bir mola vermek ister. Bazı işletmelerde halen eski sistemlerde bulunduğu gibi mola çizelgeleri yer alırken, bugün mola çizelgeleri yerine hem çalışan hem işletme verimliliğini arttıran daha esnek bir bakış açısı ele alınmaktadır.

Günümüzde işletmeler içerisinde personel, görevini eksiksiz şekilde yerine getirdiği sürece daha fazla mola verebilir ve kendini daha rahat hissedebilir. Öte yandan dijital dönüşüm sonrasında çok yoğun bir iş ortamı ortaya çıkarken, bu konuda eksiklik hisseden personeller de yer almaktadır.

Ofis ortamında çalışma süresi çok daha uzun bir noktaya ulaştığında, personel sadece 1 saatlik öğle arası değil gün içerisinde birkaç defa 15 dakika veya daha uzun molalara ihtiyaç duyabilir. Bu konuda özellikle personele özgür bir mola uygulama süresi verilmesi, departman yetkililerinin bu konuda pratik bir kontrol sağlaması ve yine de verimlilik takibi yapması yeterli olacaktır. Bu sayede yeterince mola veren, dinlenen ancak işine de istendiği kadar özen gösteren bir personel, verimli çalışarak şirket içinde verimlilik sağlayacaktır.

anadolupass mobil uygulama
AnadoluPass Mobil Uygulama
Hızlı, kolay, güvenli!
Günlük hayatınızı kolaylaştıran hizmet ve avantajları ile AnadoluPass mobil uygulaması ile tüm işlemlerinizi daha hızlı, kolay ve güvenli yapabilmenizi sağlıyor.

Siz de AnadoluPass mobil uygulamasını hemen indirerek AnadoluPass’e her zaman kolayca ulaşabilirsiniz.